![]() ![]() ![]() ![]() |
||
![]() |
||
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||
![]() |
||
|
Uutisia & päivityksiä 2011
29.12.2011
16.12. oli hyvin surullinen päivä. Lempi, joka olisi
täyttänyt kolmen viikon päästä viisitoista vuotta, piti saatella viimeiselle matkalleen. Sille tuli syksyn
mittaan nisäkasvaimia, jotka uusivat sitä mukaa kun
edelliset saatiin leikattua pois. Kolmanteen leikkaukseen kolmen
kuukauden sisään ei enää ryhdytty, vaan
edessä oli se kaikista raskain päätös. Olen
iloinen ja kiitollinen, että sain pitää Lempin luonani
näin kauan. Alla pari kuvaa Lempistä viimeisenä
päivänään. Ikävä on kova!
![]() Vekku kävi hiljattain silmätarkastuksessa. Se on aiemmin saanut MRD-diagnoosin, mutta tällä kertaa silmät olivat täysin puhtaat. Kiitos, Pekka ja Vuokko, näistä hyvistä uutisista. Uusia kuvia lisätty Nukalle, Viiville, Kodalle ja Majurille. Kiitos kuvista Sirpa Limma, Kristian Rehn ja Sini Joutjärvi.
10.12.2011 Jekku on geenitestattu prcd-PRA:n suhteen terveeksi - kiitos Päivi ja Mikko!
4.12.2011 Onni on käynyt silmätarkastuksessa ja todettu silmistään terveeksi toisessa silmässä ollutta distichiasisista lukuun ottamatta. Lonkatkin kuvattiin ja tulokseksi tuli C/C. Kiitos, Tarja ja Harri, Onnin tarkastuttamisesta!
5.11.2011
Seinäjoki kv 29.10.: päätimme ilmoittaa Meten ihan vaan uteliaisuuttamme,
sillä suomenlapinkoirat arvosteli Saara Sampakoski - ainoa kasvattajatuomari, jonka arvostelu
Meteltä vielä puuttui. Ja kuinkas sitten kävikään: Mette sai paitsi ylistävän
arvostelun myös ROP-ruusukkeen 53 lapinkoiran joukosta!
Meten kuva ryhmäkehästä © Kirsi Niemisalo.
![]()
16.10.2011
Lappalaiskoirat ry:n syyserikoisnäyttely Jyväskylä
2.10.: Netta VAL ERI, tuomarina Jussi Liimatainen.
Valmiera kaikkien rotujen näyttely, Latvia 8.10.: Nuuk, emäntänsä Pirjo, Kielo sekä allekirjoittanut
kävivät pikavisiitillä Baltiassa. Merenkäynti
Suomenlahdella oli voimakasta Pirkko-myrskyn takia, ja jouduimme
myös yöpymään kaksi yötä
linja-autossa, mutta onneksi tulokset olivat kaiken vaivan
arvoiset. Suomenlapinkoirat arvosteli Lokodi Csaba Zsolt, joka
teki Nuukista rotunsa parhaan ja Kielosta vastakkaisen
sukupuolen parhaan! Molemmista tuli myös Latvian muotovalioita.
![]() Šiauliai kaikkien rotujen näyttely, Liettua 9.10.: toinen näyttelypäivä meni vieläkin paremmin, sillä koirat uusivat edellispäivän tulokset rotukehästä Liettuan valionarvojen kera (tuomarina tällä kertaa Elžbieta Augustyniak) ja Nuuk päätti Baltian pienoiskiertueen mukavasti RYP5-sijoitukseen! Kuva ryhmäkehästä alla © Pirjo Kivijärvi. Kiitokset Pirjolle jälleen kerran hienosta reissusta - mihinkäs suunnataan seuraavaksi?
![]()
23.9.2011 Jekun lonkka- ja kyynärtulokset tulivat jo Kennelliitosta: lonkat B/A, kyynärpäät 0/0.
17.9.2011
Terveysuutisia: Jekku ja Nasti silmätarkastettu
terveiksi. Jekku myöskin lonkka- ja kyynärkuvattiin
ja tulokset ovat selvillä parin-kolmen viikon
sisään. Kiitoksia Päiville &
Mikolle sekä Johannalle koirien tutkituttamisesta!
Kuvapäivityksiä Jekun ja Jipon sivuilla - kiitos Päivi!
11.9.2011
Pello pentunäyttely 10.9.: Jipon ensiesiintyminen tapahtui
pikkupentuluokassa (5-7 kk), tuomarina Katja Korhonen. Jippo voitti
hienosti luokkansa kunniapalkinnon kera, ja jatkoi kisaamista
pentuluokan (7-9 kk) voittajaa vastaan. Myös tämä erä
meni Jipon nimiin! Lopputulokseksi tuli PEK 1 KP PU1 VSP-pentu
yhdeksän lapinkoirapennun joukosta. Paljon onnea
Päivi, Mikko & Jippo! Kuvat © Satu Valo.
![]()
3.9.2011
Tromssa kv, Norja 28.8.: tälle kesää mahtui kalenteriin
vielä yksi ulkomaan reissu, tällä kertaa suuntana
Tromssa Pohjois-Norjassa. Sinne matkasimme keidenkäs muiden kuin
tämän kesän vakiokasvojen Nuukin ja Pirjon
kanssa. Itseltäni oli mukana Kielo. Lähdimme ajamaan
kohti Kilpisjärveä lauantaiaamuna 27.8., ja
iltapäivällä majoituimme viihtyisään,
korkeatasoiseen mökkiin. Vietimme mukavan illan koirien
kanssa hienoissa maisemissa ulkoillen (koirien iloksi tapasimme porojakin), saunoen ja pöydän antimista nauttien.
![]() Aikaisin sunnuntaiaamuna ajelimme sitten Norjan puolelle, missä maisemat paranivat vielä entisestään. Perillä Tromssassa oli valitettavan harmaata ja sateista, ja kehä oli vesilätäköiden peitossa, joten koirat eivät olleet ihan edustavimmillaan, mutta siitä huolimatta tuomari Mona K. Selbach antoi niille kaksoisvoiton! ROP-ruusuke meni Nuukille sertin ja CACIBin kera, joten Nuukin meriittilista kasvoi Norjan ja Pohjoismaiden valiotitteleillä. Kielo oli siis VSP samoilla lisukkeilla, ja koska se vietti kaksivuotispäiväänsä 21.8., tämä oli sen ensimmäinen mahdollisuus valioitua. Titteleitä tulikin sitten heti neljä kerralla, nimittäin Suomen, Ruotsin, Norjan sekä Pohjoismaiden valionarvot! Olimme kovasti iloisia menestyksestä, vaikka koiramäärä ei tällä kertaa päätä huimannutkaan (lapinkoiria oli ilmoitettu vain kahdeksan). Emme jääneet ryhmiin, koska halusimme ajaa kotiin päivänvalolla (ja kieltämättä lämmin, kuiva autokin houkutteli kovasti). Alla olevista kuvista näkee, kuinka märkää siellä oli - enpä ole tainnut koskaan aikaisemmin olla kehässä kumisaappaat jalassa! Kiitokset kuvaamisesta Tanja Ahavalle. ![]()
26.8.2011
Heinäkuun 26. päivänä Nuuk, Mette, Kielo, Meten omistaja Kirsi
sekä allekirjoittanut lähdimme kaksi ja puoli viikkoa
kestävälle seikkailulle halki itäisen
Euroopan. Matkakohteemme oli Black Sea Winner 2011 eli
Mustanmeren voittaja -näyttelyputki, jotka pidettiin
Romaniassa ja Bulgariassa. Tapahtuma koostui yhteensä 12
näyttelystä, jotka pidettiin
peräkkäisinä päivinä (ja osin myös kaksi näyttelyä samana päivänä) aikavälillä 30.7.-8.8. Tarjolla oli yhteensä viidet CACIBit, seitsemän maan valionarvot sekä Cruftsin osallistumisoikeudet, ja me päätimme tarttua haasteeseen! Kolmen ja puolen päivän linja-autolla matkustamisen jälkeen saavuimme Romanian Constantaan, joka oli kahden ensimmäisen näyttelyn pelipaikka. Alla pari kuvaa hotellimme edestä (vas. kuva © Kirsi Niemisalo).
![]() Tekonurmella päällystetty jalkapallokenttä oli erinomainen näyttelypaikka. Näyttelyjen alkamisaika oli klo 16, joten koirat eivät onneksi joutuneet olemaan kovin kauaa kuumissaan. Laitoimme leirin pystyyn muiden samassa linja-autossa matkanneiden suomalaisten kanssa ja vietimme aikaa jutustellen sekä aurinkoa ottaen (ja kumoten hiukan kuohuvaa sitä mukaa kun hyviä tuloksia alkoi sadella!). Alla kuva Suomi-leiristä sunnuntailta sekä näyttelyalue illalla (oik. kuva © Kirsi Niemisalo).
![]() Niin kuin olimme jo etukäteen vähän uumoilleetkin, näyttelyihin ei ollut ilmoitettu meidän koiriemme lisäksi muita suomenlapinkoiria. Lauantain näyttelyssä lapinkoirat arvosteli puolalainen Viva Maria Soleckyj Szpunar, joka valitsi rotunsa parhaaksi Nuukin, ja nartut voitti puolestaan Kielo. Molemmat saivat sertin ja CACIBin, ja Meten saaliiksi tuli serti sekä vara-CACIB! CACIBin myötä Nuukista tuli Romanian muotovalio, kun taas Kielon täytyisi odottaa, kunnes se olisi jonkun muun FCI-maan valio. Sunnuntain tuomari oli puolestaan Anca Giura Romaniasta, ja Nuuk oli eniten hänenkin mieleensä. Tämä toinen CACIB teki Nuukista Romanian Grand MVA:n. Jätimme Kielon pois kehästä siinä toivossa, että myös Mette saisi CACIBin ja sitä myöten Romanian valionarvon sekä C.I.B -tittelinsä - ja niinhän siinä kävi! Näyttelyturneemme alkoi siis nappisuorituksella, mutta emme vielä silloin arvanneet, että Bulgarian puolella olisi paljon lisää luvassa. Alla Nuuk (vas.) ja Kielo (oik.) kehässä lauantaina - kiitoksia Anja Heinoselle kuvista!
![]() Jätimme sunnuntaina ryhmäkehät väliin ja suuntasimme Bulgarian Albenaan, jossa loput kymmenen näyttelyä pidettiin. Hotellihuoneessamme oli oma sisäänkäynti, ja heti huoneen edessä oli hyvänkokoinen nurmialue, joten koirilla oli hyvät oltavat, etenkin kun huoneessa oli tehokas ilmastointi ja viileä laattalattia.
![]() Näyttelyalue oli viihtyisä puisto kävelymatkan päässä hotelliltamme (matkaa oli itse asiassa vain n. 400 metriä, mutta se tuntui paljon pidemmältä, koska hotelli oli jyrkähkön mäen päällä).
![]() Ensimmäinen näyttely oli melkoista kaaosta ja aloituskin myöhästyi kolmisen tuntia. Kun kehät vihdoin alkoivat pyöriä n. klo 21, tiesimme ainoastaan, missä kehässä lapinkoirat arvosteltaisiin - rodun alkamisajasta ei ollut mitään käsitystä. Luettelosta, kehäsihteeristä eikä kehän oviaukolle kiinnitetystä epämääräisestä rotulistasta (ainakaan arvostelujärjestys se ei ollut!) ei ollut mitään apua. Kaaoksen keskellä kuulimme kehäsihteerin huhuilevan "Finnish Lapphund" ja silloin meillä tuli kiire rynniä kehään väkijoukon läpi. Voitte kuvitella, että kaksi ihmistä ja kolme koiraa peräkkäisissä luokissa ei ole ihan optimaalinen yhtälö, mutta siitäkin selvittiiin työntämällä kulloinenkin ylimääräinen koira pahaa-aavistamattoman venäläisen handlerin kouraan. Kaikkien näyttelyiden tulokset on listattuna alempana. Ensimmäisen kehäkokemuksen jälkeen ajattelimme, että jos loput yhdeksän näyttelyä menevät samalla kaavalla, olemme pian hermoraunioita, mutta myöhemmin luetteloita tarkemmin tutkittuamme tajusimme, miten niitä oli tarkoitus lukea (logiikka ei ollut ihan simppeleimmästä päästä!). Myöhemmissä näyttelyissä kävi myös ilmi, että vaikka luetteloa osasikin tulkita, siihen ei kuitenkaan voinut täysin luottaa. Saimme kuitenkin koirat ajoissa kehään joka päivä, mikä oli toki pääasia. Hämmentävää oli myös se, että nartut olivat luettelossa ennen uroksia, mutta jotkut tuomarit (ymmärrettävästi) kuitenkin halusivat arvostella urokset ennen narttuja, joten emme koskaan voineet olla varmoja, missä järjestyksessä koirat menisivät kehään ja esittämisten suunnitteleminen hieman hankaloitui. Tässä kohtaa haluankin kiittää kanssamatkustajiamme (ja sitä venäläistä handleriparkaa!), jotka tarjosivat apuansa kehänauhojen ulko- ja sisäpuolella. Valiotitteleiden vahvistaminen oli koko tapahtuman kiduttavin osuus. Jonot tuntuivat välillä loputtomilta ja etenivät hitaasti, ja etuilijoita sai olla koko ajan paimentamassa jonon päähän. Rahaakin meni huomattavia summia (diplomit maksoivat 40 euroa kappale, enkä halua edes laskea, kuinka monta kaiken kaikkiaan lunastimme - lähemmäs 30?). Jos joskus päätät osallistua tähän näyttelyyn ja joudut käymään läpi tämän jokailtaisen jonotusrumban, suosittelen varustautumaan muutamalla oluttölkillä sekä terävillä kyynärpäillä! Edellämainituista epäkohdista huolimatta itse koirien osuus meni hyvin. Ne esiintyivät kivasti lämpimästä ilmastosta huolimatta (onneksi illat olivat mukavan viileitä, välillä jopa koleita). Nuuk ja Mette kilpailivat valioluokassa, kun taas Kielo oli ilmoitettu nuorten luokkaan. Kuten Romaniassakin, käytössä oli ns. luokkasertit, eli tuomari sai halutessaan antaa sertin kaikille ERI:llä palkituille luokkavoittajille. Albenan näyttelyiden tulokset ovat kokonaisuudessaan seuraavat:
![]() Ryhmäkilpailut alkoivat yleensä hyvin myöhään ja saattoivat venyä pikkutunneille, joten jätimme ne silloin tällöin suosiolla väliin. Saimme kuitenkin pienimuotoista menestystä, kun Nuuk nousi kahteen otteeseen viiden parhaan joukkoon, tuomareina Bo Skalin ja Denis Kuzelj. Kaiken kaikkiaan näyttelyissä oli siis tarjolla kymmenen CACIBia ja 36 sertiä, joista nappasimme täydet kymmenen CACIBia sekä 33 sertiä (Kielo jätettiin pois yhdestä näyttelystä ja Mette kahdesta). Näistä tuloksista kertyi seuraavat tittelit:
Silloin kun emme olleet näyttelyissä, nautimme kunnon aurinkolomasta, johon kuului uima-altaalla ja rannalla oleskelu, shoppailu, päiväretket, ulkona syöminen ja jopa 6D-elokuvateatterin testaaminen - kaikkea mitä oikeaan lomaan pitääkin! Kaikki kuvat alla © Kirsi Niemisalo.
![]() Kokonaisuutena reissu oli upea ja muistan sen varmasti lopun ikääni. Parhaat kiitokseni matkakumppanilleni Kirsille, Pirjolle, joka luotti Nuukin meidän mukaamme, sekä kaikille samassa bussissa matkanneille! Muita elokuisia uutisia: Saarijärvi kaikkien rotujen näyttely 6.8.: Netta VAL ERI1, tuomarina Pekka Teini. Hienoa! Quinton sivua päivitetty. Kiitos Brendalle ihastuttavista kuvista!
25.7.2011
Tornio kv 23.7.: olimme taas kerran liikenteessä Pirjon
kanssa, ja tällä kertaa koirakokoonpano koostui Kielosta sekä Pirjon
pojista Nuukista ja Viksusta
(Nuukin poika). Nuuk voitti valioluokan ja oli PU2 vara-CACIBin
kera, voiton mennessä pojalleen Viksulle. Kielo puolestaan
nokitti ottamalla ROP-voiton (ja toisen CACIBinsa) 29
suomenlapinkoiran joukosta! Tuomarina oli tällä kertaa Jari Fors. Ryhmätuomarina toimi
kasvattajatuomari Jukka Kuusisto ja Kielo ylsi aina kuuden
parhaan joukkoon! Kiitokset kuvista Jenna Sergejeffille ja Pirjo
Kivijärvelle.
![]() Vesanto ryhmänäyttely 23.7.: Netan ensiesiintyminen valioluokassa tuotti hienon tuloksen VAL ERI1 SA PN3 Raimo Viljanmaan kehässä. Lapinkoiria oli ilmoitettu 31 kappaletta. Helsinki kv 24.7.: kaksitoista lapinkoiraa arvosteli Paula Heikkinen-Lehkonen, ja Netta sai taas hyvän sijoituksen: VAL ERI3 SA PN4.
19.7.2011
Kemi ryhmänäyttely 10.7.: Helmi hienosti VSP
ensimmäisen sertinsä kera omistajansa Tapion
esittämänä. Lapinkoirat arvosteli Johan
Juslin, kuva allekirjoittaneen käsialaa.
![]() Lammi ryhmänäyttely 10.7.: Lammilta kantautui vielä Kemiäkin parempia uutisia, sillä Netta, joka oli myöskin VSP Mari Lackmanin arvostellessa, sai kolmannen sertinsä ja on nyt Suomen muotovalio! Lämpimät onnitteluni ahkeralle kaksikolle Netta & Pia, taas kerran saan olla ylpeä teistä! Alla olevat kuvat on ottanut Viivi Saarikko pari päivää ennen näyttelyä - kiitos!
![]() Piteå kv, Ruotsi 16.7.: Metelle kunniakas PN3-sijoitus kovassa kilpailussa, tuomarina Helge Lie. Kiitokset Kirsille matkaseurasta ja Minna Suihkoselle kuvasta!
![]() Kuvapäivityksiä Ruskan (kiitos Mira Kärkkäinen) ja Helmin sivuilla.
24.6.2011
Pieksämäki kaikkien rotujen näyttely 11.6.: Netta AVO ERI1, tuomarina Jaana
Hartus. Kuva © Paula Martiskainen.
![]() Suomussalmi ryhmänäyttely 12.6.: Nuuk VAL ERI2 Arvi Ellménin arvostellessa. Lappalaiskoirat ry:n kesäerikoisnäyttely Kotka 18.6.: Koda AVO EH, tuomarina Esa Ruotsalainen. Gällivare kv, Ruotsi 19.6.: jälleen hauska Ruotsin reissu takana, tälläkin kertaa mukana Pirjo ja Nuuk sekä lisäksi Kielo. Menestyimme Karl-Erik Johanssonin kehässä mukavasti: Nuuk oli VAL ERI1 SA PU2 vara-CACIB ja Kielo NUO ERI1 SA PN1 sert CACIB ROP! Eli Kielosta tulee sitten aikanaan myös Ruotsin muotovalio, kunhan se tulee Suomen valioksi. Kielon kuva ryhmäkehästä © Pirjo Kivijärvi.
![]() Jekku kävi polvitarkastuksessa ja sydänkuuntelussa: polvet 0/0 ja sydänkuuntelussa ei sivuääniä.
5.6.2011 Lueskelin juuri uusinta Lapinkoira-lehteä ja ilokseni huomasin, että Kielo oli viimevuotisen Vuoden pentu -kilpailun jaetulla toisella sijalla!
29.5.2011
Piteå lappalaiskoirien erikoisnäyttely 22.5.: Nuuk, Peppi, Nuukin omistaja Pirjo ja
allekirjoittanut matkasimme jälleen läntiseen naapuriimme, tällä
kertaa suuntanamme Ruotsin lappalaiskoirayhdistyksen Övre
Norra -alaosaston erikoisnäyttely. Teuvo Kankaan kehässä
näyttäytyi 33 suomenlapinkoiraa, ja meidän
molemmat koiramme sijoittuivat oikein mukavasti: Nuuk oli VSP ja
Peppi PN3 vara-sert. Kuva © Pirjo Kivijärvi.
![]() Aktiivistakin aktiivisempi koirakko Netta ja Pia on valmis kokeilemaan lähes mitä tahansa koiraharrastuslajia, ja tällä kertaa kohteena oli metsästyskoirien jäljestämiskoe (MEJÄ) Lievestuoreella 23.5. Koe jäljittelee tilannetta, jossa koiran täytyy löytää haavoittunut hirvieläin sen jättämää verijälkeä seuraamalla. Netta jäljesti 25 pisteen eli AVO3-tuloksen edestä - kelpo suoritus siis! Tietääkseni Netta on vasta toinen suomenlapinkoira kautta aikojen, jolla on MEJÄ-tulos. Netta ja Pia olivat vauhdissa myös tänään 29.5. Joensuussa, jossa he osallistuivat luonnetestiin. Tuomareina toimivat Wilhelmiina Virolainen ja Reijo Hynynen, ja testi meni Netan osalta seuraavasti:
Toimintakyky: +1 kohtuullinen Kiitos ja onnea Pia! Nuukille lisätty muutama erikoisnäyttelyssä otettu kuva. Kiitokset Pirjolle hyvistä otoksista!
19.5.2011 Sodankylä ryhmänäyttely 14.5.: Ukon näyttelydebyytti meni hienosti, sillä Ukko sai Marja Talvitieltä laatuarvosanan erittäin hyvä. Kuva © Minna-Mari Posti. ![]() Äänekoski ryhmänäyttely 14.5.: Netta AVO ERI3, tuomarina Leila Kärkäs. Viitasaari ryhmänäyttely 15.5.: Netta ehti vielä toiseenkin näyttelyyn viikonlopun aikana, tällä kertaa tuloksena komeasti VSP ja toinen serti! Tuomarina toimi Tuula Savolainen. Hienoa, team Netta & Pia! Kuva © Paula Martiskainen. ![]() Överkalix kaikkien rotujen näyttely, Ruotsi 15.5.: Nuuk ROP & uusi Ruotsin muotovalio! Mahtavaa! Myös Peppi menestyi mukavasti voittaen valioluokan SA:lla. Tuomarina oli Nina Karlsdotter. Kiitoksia Pirjolle kivasta reissusta! Kuvat © Pirjo Kivijärvi (vas. Nuuk, oik. Peppi). ![]() Kodan kyynärlausunto saapui Kennelliitosta, tuloksena 1/1. Kuvia viikonlopun näyttelyistä lisätty Nuukin ja Netan sivuille - kiitos Pirjo Kivijärvi ja Paula Martiskainen.
8.5.2011 Helmin ja Minean sivuille lisätty kuvia Ristijärven näyttelystä. Kiitokset Paula Martiskaiselle!
4.5.2011
Ristijärvi ryhmänäyttely 30.4.: Minea PEK3 ja Aarni sekä Helmi molemmat AVO EH,
tuomarina Mari Lackman. Helmin kuva © Pirjo Kivijärvi.
![]() Lahti ryhmänäyttely 1.5.: Netta AVO ERI1 SA PN2 ensimmäisen sertinsä kera - paljon onnea Pia ja Netta! Avoimessa luokassa kilpaili peräti kahdeksan narttua, ja kaikkiaan lapinkoiria oli ilmoitettu Jari Forsin arvosteltavaksi 28 yksilön verran. Koda kävi vastikään lonkkakuvissa ja tulos on nyt selvillä: C/C. Kuvapäivityksiä: Jekun sivulla tuore otos (kiitokset Päivi Riihimäelle) ja Netan sukutaulua täydennetty Lecibsin Hurmuri Hukan kuvalla.
25.4.2011 Uusia kuvia lisätty Minean galleriaan.
23.4.2011 Lahti kv 22.4.: jälleen kasvattajatuomari Eija Lehtimäen kehässä, jo toisena viikonloppuna peräkkäin. Tällä kertaa meillä oli mukana vain Mette ja lapinkoiria oli ilmoitettu 44. Meten tulos oli hienosti VAL ERI1 SA PN2 CACIB (paras narttu -luokan voitto meni veteraanille, joten CACIB siirtyi Metelle)! Nyt sitten vain sitä viimeistä puuttuvaa CACIBia metsästämään.
21.4.2011
Hirvensalmi ryhmänäyttely 9.4.: Netan viimeinen näyttely
nuorten luokassa meni oikein hyvin, tuloksena NUO ERI2 SA PN3
Tuula Savolaisen arvostellessa.
Kauhava ryhmänäyttely 16.4.: vuoden ensimmäinen
näyttely itselleni henkilökohtaisesti ja ensikosketukseni
uusiin näyttelysääntöihin. Mukavaa kun vanha
kunnon SA on taas palannut! Näyttelykauteni starttasi
erinomaisissa merkeissä kasvattajatuomari Eija
Lehtimäen syynissä: Aarni
AVO ERI2, Nuuk VAL ERI1 SA ja
karvanlähtöinen Kielo, jonka olin
vähällä jättää kotiin turkin
kunnon takia, oli rotunsa paras neljännen sertinsä
kera 26 kovan kilpakumppanin joukosta. Ryhmätuomarina
toimi Arvi Ellmén, joka nosti Kielon
RYP4-pallille. Kielon kuva alla © Riikka Koskela.
![]() Jekku kävi luonnetestissä Pellossa 10.4. seuraavin tuloksin (tuomareina Riitta Lehmuspelto ja Jari Keinänen):
Toimintakyky: +1 kohtuullinen Kiitokset ja onnittelut Päiville ja Mikolle vielä kertaalleen! Kodan prcd-PRA -testitulos on saapunut: Koda on kantaja. Y-pentue lisätty Kasvatit-sivulle, ja Yömyssylle sekä Yövilkalle lisätty omat sivut.
1.4.2011
Keväterikoisnäyttely Vääksy 27.3.: Koda NUO H, tuomarina Juha Kares.
Korpilahti ryhmänäyttely 27.3.: Netta NUO ERI2 SA PN4 Riitta
Lahtovaaran arvostellessa.
Hienoja uutisia tokokentiltä: Oulussa pidettiin
tottelevaisuuskoe 26.3. ja Peppi kävi hakemassa
puuttuvan avoimen luokan ykköstuloksen (sekä luokan
kakkossijan) omistajansa Katin ohjaksissa. Peppi voi nyt
lisätä titteliriviinsä TK2-koulutustunnuksen -
hienoa työtä tytöt!
Terveystuloksia: Koda kävi erikoisnäyttelyn
yhteydessä silmä- ja polvitarkastuksessa, ja sai
molemmista puhtaat paperit. Nyt sitten odotellaan prcd-PRA
-testin tulosta. Kiitokset Kodan porukalle tutkituttamisesta! Myös Kielo on käynyt
näyttäytymässä eläinlääkärille
seuraavin tuloksin: polvet
0/0 ja sydänkuuntelu puhdas.
20.3.2011 Kuvapäivityksiä: Lempi, Kielo, Raiku (kiitos Hanna) ja Netta.
13.3.2011 Tämänvuotinen poropaimennustapahtuma pidettiin Kolarissa 4.-6.3. Tiimiämme edustivat tänä vuonna Netta ja emäntänsä Pia, jotka osallistuivat sunnuntain testiin. Pitkä ajomatka palkittiin, sillä Netta läpäisi testin - onnittelut! Lisää kuvia tapahtumasta Netan kuvasivulla. ![]()
26.2.2011 Tornio ryhmänäyttely 26.2.: Edi VAL ERI3 SA PU4, hieno tulos 45 suomenlapinkoiran joukosta! Tuomarina Matti Palojärvi.
20.2.2011 Helmin lonkka- ja kyynärtulokset tulivat Kennelliitosta: lonkat C/B ja kyynärnivelet 0/0.
14.2.2011 Pennut ovat syntyneet! Miina sai kaksi urospentua 12.2. ![]()
12.2.2011
Kuopio Jalostuspäivät 29.-30.1.: lauantaina Aarni ja Netta kävivät jalostustarkastuksessa,
tarkastajina kasvattajatuomarit Saara
Sampakoski ja Tapio Kakko. Netta osallistui myös sunnuntain
näyttelyyn ja sai Markku
Kipinältä EH:n nuorten luokassa.
Raahe ryhmänäyttely 29.1.: Jekku
sai tällä kertaa H:n Teuvo Kankaan arvostellessa.
Kielon lonkka- ja
kyynärtulokset saapuivat: lonkat B/C ja
kyynärpäät 1/1. Helmin tuloksia odotellaan vielä.
Uusia kuvia lisätty Quintolle, Onnille ja Netalle. Kiitokset kuvista Brendalle,
Tarjalle ja Pialle!
27.1.2011
Suomenlapinkoiran pentuja odotettavissa helmikuun
puolivälissä yhdistelmästä FI MVA Staalon
Usvapeikko x Cantavia Mielitietty.
Terveystuloksia: Netta on prcd-PRA -kantaja. Kielo ja Helmi ovat käyneet
silmätarkastuksessa: Kielolla on terveet silmät, mutta
Helmillä todettiin PPM (iris-linssi). Molemmat myöskin
luustokuvattiin, eli lonkka- ja kyynärtuloksia
odotellaan Kennelliitosta muutaman viikon sisään.
Muutama uusi kuva Masin
sivulla - kiitoksia Jonnalle!
16.1.2011
Ilomantsi ryhmänäyttely 16.1.: Netta NUO ERI2, tuomarina Hannu Talvi.
Miinan kuvagalleriassa
pari uutta kuvaa. Kiitos Railille seisomakuvasta!
8.1.2011
Terveystarkastustuloksia: Kukalla on
edelleen terveet silmät, mutta valitettavasti sen vasen
polvi vaikuttaisi menneen huonompaan suuntaan ja
joudutaan mahdollisesti leikkaamaan. Myös Netta on silmätarkastettu
terveeksi, sen polvet ovat 0/0 eikä
sydänkuuntelussa kuulunut
sivuääniä. Kiitokset Johannalle ja Pialle, että
veitte tytöt tarkastuksiin!
Meten kuvagalleriaan
lisätty kuvia Voittaja 2010
-näyttelystä. Kiitokset otoksista Sara Laurilalle ja
Elina Korvalle.
|
||